Vabad Radikaalid

Vabad radikaalid on keemiliselt üliaktiivsed molekulid, mille välimisel kihil asetseb paaritu arv elektrone. Selline ebastabiilsus sunnib seda molekuli “ründama” lähemalasuvat stabiilset molekuli, et kaasata sealt endale puuduolev elektron. See protsess muudab omakorda ka selle stabiilse molekuli vabaks radikaaliks. Õunas

Kuigi vabade radikaalide eluiga on äärmiselt lühike suudab ta selle lühikese perioodi jooksul tekitada ahelreaktsioonii, mida nimetatakse antioksüdatiivseks stressiks. See protsess võib hävitada terve keharaku. Antioksüdandid neutraliseerivad vabasid radikaale loovutades ühe oma elektroni vabale radikaalile ning peatades sellega ahelreaktsiooni.

Terves organismis valitseb vabade radikaalide ja antioksüdantide vahel tasakaal. Vabad radikaalid muutuvad ohtlikuks, kui tasakaal on rikutud. Vabade radikaalide teket soodustavad ebaterved eluviisid, näiteks suitsetamine ja rohke alkoholi tarbimine, aga ka raskemetallide ja pestitsiididega saastunud toit, mitmed ravimid, radioaktiivne- ja ultravioletkiirgus. Tavaliselt suudab inimese organism iseseisvalt luua tasakaalu vabade radikaalide ja antioksüdantide vahel kuid, arvestades inimeste süvenevat ebatervislike eluviiside harrastamist ja ümbritseva keskkonna saastatust ei tule organism iseseisvalt tasakaalu loomisega toime. Kardinaalselt muutub olukord inimese vananedes, kus organismi nõrgenemise tulemusel nihkub paigast ka antioksüdantide ja vabade radikaalide tasakaal.